PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Kriminalistický ústav nezákonně uchovává vzorky DNA


10.12.2008

Pražský kriminalistický ústav, který vede Národní databázi vzorků DNA, podle ochránců osobních údajů porušil zákon. Uchovává totiž genetické profily lidí, kteří se nedopustili závažných zločinů. Vyplynulo to z kontroly Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který nyní požaduje, aby ústav citlivé vzorky zlikvidoval. Ve středu to uvedl předseda úřadu Igor Němec. Policejní prezidium však tvrdí, že se při vedení genetické banky platnými zákony řídí.

Genetik Dan Vaněk však oponuje, že v databázi se skutečně mohli ocitnout nedopatřením nevinní lidé. "Dostane se tam obviněný po zatčení a Kriminalistický ústav už nemá zpětnou vazbu, že byl třeba později osvobozen u soudu," varuje.

Policie se však proti rozhodnutí Němcova úřadu nejspíš odvolá a spor bude pokračovat. Metoda DNA se pořád zdokonaluje a v budoucnu se může používat ještě efektivněji. Vědci budou umět rozluštit i starší nebo poškozené vzorky. Znamená to, že i když žena nahlásí znásilnění se zpožděním, půjde získat DNA pachatele, což dnes není možné.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

ÚOOÚ se nelíbí, že kriminalisté v rámci odebírání vzorků DNA vězňů shromažďovali a dále zpracovávali také genetické profily lidí, které soud osvobodil nebo kteří se dopustili jen drobných trestných činů. Tyto osoby by k tomu musely dát souhlas. "Zároveň není stanovena doba, po jakou mohou být vzorky uchovávány," uvedl Němec.

"Řídíme se platnými předpisy, které nám provoz databáze umožňují," reagovala na zprávu úřadu mluvčí kriminalistů Pavla Kopecká. Prezidium však podle ní zatím závěry prověrky konkrétněji komentovat nebude, protože je dosud nenastudovalo. "Zasílali jsme ale ÚOOÚ k jeho kontrole připomínky, které nepřijal," řekla pro agenturu ČTK. Další postup podle mluvčí kriminalisté teprve zvažují, čekají prý například právě na vysvětlení toho, proč úřad odmítl jejich námitky.

Mluvčí pražského kriminalistického ústavu Petra Srnková dodala, že ústav genetické profily lidí, kteří nebyli odsouzeni z databáze, vymazává. Zdůraznila zároveň, že pracoviště banku DNA pouze spravuje a údaje buď uchovává, nebo likviduje na základě návrhů od soudců, státních zástupců či policie.

Databázi mohou využít i jiné státy schengenského prostoru

Úřad podle svého šéfa zatím neuložil kriminalistickému ústavu žádnou pokutu a v současné době s ním jedná o tom, jak a kdy budou citlivé údaje zlikvidovány. "Je to obrovská invaze do soukromí," řekl Němec s tím, že z genetických vzorků se dá o člověku zjistit velké množství osobních dat. Vstupem České republiky do schengenského prostoru se navíc databáze stala součástí informačních systémů, které využívají příslušné orgány všech členských států. Na základě dohod ohledně boje proti terorismu mají do banky DNA podle Němce přístup i Spojené státy.

ÚOOÚ se při svých závěrech opíral mimo jiné o stanovisko Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ten minulý týden odsoudil Británii za časově neomezené uchovávání profilů DNA, biologických vzorků a otisků prstů lidí, kteří byli neprávem v podezření, že se dopustili trestného činu. Soud rozhodl, že jde o nepřiměřený a v demokratické společnosti nepotřebný zásah do práva na soukromí. Za zvlášť znepokojivé označil riziko, že na nevinné osoby může být v důsledku nynější praxe pohlíženo stejně jako na odsouzené.

Zacházení se vzorky by měl ošetřit zákon

Úřad proto požaduje přijetí zákona, který by vymezoval účel odebírání vzorků, maximální dobu jejich uchovávání a další podrobnosti. "Předpis policejního prezidenta, na základě kterého se DNA shromažďuje, nestačí," uvedl Němec.

Odběry vzorků ve věznicích vzbudily pozornost již loni. Média informovala o tom, že policie odebírala některým vězňům vzorky slin násilím, část z nich si proto stěžovala u ombudsmana Otakara Motejla, který jim dal předběžně za pravdu. Také ÚOOÚ kontroloval kriminalistický ústav na základě stížností vězňů.

Policisté odebírají vězňům DNA proto, že jim to může pomoci objasnit některé nevyřešené případy a zlepšit podmínky k vyšetřování budoucích trestných činů.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu