PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Plasty zaneřádily v Tichém oceánu oblast o rozloze Španělska

5.8.2009

V severozápadním Pacifiku se na území o velikosti Španělska shromažďuje už několik let odpad, tvořený především plasty. Letos místo, kterému se už přezdívá Velká pacifická skládka, zkoumali tři týdny vědci. Odpadky zaneřádily oceán v délce i šířce několika tisíc kilometrů.

Robert Knox z oceánografického institutu Scripps při kalifornské univerzitě, který řídil výzkum, ale uvedl, že informace o tom, že z paluby lodi by byl od obzoru k obzoru vidět jen odpad z plastů, je mylná. „Je trochu zavádějící myslet si, že je to jako velký ostrov z odpadků, na který byste mohli vlézt a chodit po něm. Je to relativně rozptýlené, někde je něco viditelné lidskému oku, někde ne.“

Knox zmínil, že některé kousky plastu jsou tak malé, že je oko nezaregistruje. Vidět jsou dokonce až pod mikroskopem. „Je to ale velká oblast oceánu,“ dodal.

Oblast plná odpadků sice už existuje několik let, ale doposud se více nezkoumala. Třítýdenní vědecká mise lodi New Horizon měla proto zjistit, kolik je tam odpadu, jak je velký, v jaké hloubce se až vyskytuje a jak je přenášen proudy. Současně měla zjistit, jak se projevuje v potravním řetězc.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Vědci zjistili, že oblast je obrovská, její rozlohu odhadují na jeden až dva Texasy nebo celé Španělsko. Zjistit přesnou rozlohu znečištěné oblasti je ale obtížné, protože nemá přesné hranice. Také zjistili, že plast, který je do oblasti přinášen, je většinou rozbit na malé kousky, většinou plove těsně pod hladinou jako konfety, v mořské polévce z plastů táhnoucí se do dály tisíců kilometrů. V oblasti byly nalezeny i velké kusy rybářských sítí, které zničily ekosystémy u Havaje.

Ekologická hrozba

Podle vědce Rusty Brainarda představuje oblast velké ekologické nebezpečí, zmenšující se plasty matou ptáky, kteří se na jejich kousky vrhají v domnění, že jde o jejich obvyklou potravu. Na Havaji byla nalezena těla a kostry ptáků s plasty ve vnitřnostech.

Plasty mohou procházet celým řetězcem, na jehož vrcholu mnohdy stojí člověk, konzumující ulovené ryby.

Vědce na oblast upozornili už před lety rybáři a od té doby vzbuzuje narůstající skvrna odpadů obavy. V oceánech není jediná, tahle však patří k největším, pokud není vůbec největší.

Do oceánů dostane asi deset procent 260 miliónů tun plastů, které se ročně vyrobí.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu