PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Školy znovu vyzrazují citlivé informace o dětech, loňská kritika nestačila

24.9.2009

Rozsáhlá osobní data žáků, ať už rodná čísla, pohlaví nebo státní občanství, sbírá ze všech základních a středních škol v Česku Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV) i v novém školním roce. Na základní školy teď dochází 796 tisíc žáků. Na středních školách se vzdělává 499 tisíc studentů

„I když se ÚIV zaručuje, že ochrání osobní údaje, najdete snad u nás instituci, kde se něco nevynese?“ ptá se ale ředitelka pražské ZŠ Drtinova Martina Tůmová. K opětnému předání údajů ze škol dojde přesto, že informace Práva z letošního ledna vyvolaly velký rozruch mezi zákonodárci napříč politickým spektrem.

Z právní normy, jež školám ukládá citlivá data ústavu zasílat a kterou ostře napadl i Úřad pro ochranu osobních údajů, byli v rozpacích. Požadovali tehdy velice důsledné prošetření. Jenže jestliže ochránci dat nezveřejní do 15. října výsledky kontrolní akce, jež ještě nebyla uzavřena, školy znovu zašlou informace o dětech ústavu. Tedy stejně jako loni. Tentokrát už za nový školní rok, který začal před třemi týdny; půjde tudíž i o data letošních prvňáčků.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

A i kdyby byla kontrola s případným naléhavým požadavkem normu změnit zveřejněna, vyhláška, jež předání údajů školám nařizuje, by se nyní stejně nestihla zrušit. Právo na to upozornila právě ředitelka Tůmová. Obává se zneužití miliónů choulostivých dat žáků, třeba ke komerčním účelům.

Ochránci mlčí

Podle mluvčí ÚIV Bohumily Beranové jde v případě údajů o dětech o podklady pro statistické účely, státní rozpočet i pro financování škol.

„Termín pro odeslání byl prodloužen do konce listopadu. Jak pro základní, tak střední školy,“ konstatovala Beranová. „Chceme, aby školy vše v pořádku zvládly,“ dodala s tím, že kontrolu, která byla většího rázu, už v ÚIV ochránci dat ukončili. „Výsledky bude mít k dispozici ministerstvo školství,“ upřesnila Beranová.

Úřad pro ochranu osobních údajů pravděpodobně výsledky kontroly jen tak hned nezveřejní. „Zatím nelze předpokládat, zda už bude možné kontrolu uzavřít,“ sdělila včera Právu mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Software měl loni výpadky

„Ano, data samozřejmě zpracováváme,“ doplnil ředitel ZŠ Ústí nad Labem Martin Alinče. Zato ředitelka pražské ZŠ Mendelova Martina Thumsová se už zlobí: „My ještě nevíme, zda s tím budou tak velké komplikace jako loni, kdy byl program poruchový. Ale předpokládám, že ano.“

Děti se na škole nadto podle ní ještě mění i v listopadu. „Přicházejí, odcházejí. Data proto budeme teprve zpracovávat,“ řekla Právu a posteskla si, že vyhláška se stejně nakonec změní, stejně jako tomu bylo u majetkových přiznání ředitelů.

„Takže jde zase o práci navíc, v tomto případě o jeden pracovní týden při plném nasazení,“ uzavřela.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu