PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Velký bratr v hodinkách: Rodiče na internetu vidí, kde zrovna je jejich dítě

19.8.2009

Ve Velké Británii přicházejí na trh hodinky, které díky technologiím GPS a GSM umožňují non-stop sledování toho, kdo je nosí.

Na první pohled jde o běžné digitální hodinky ze zářivě barevného plastu. Uvnitř však kromě hodinového strojku ukrývají čip pro satelitní navigaci a také technologii pro odesílání esemesek. Výrobce, anglická firma Lok8u, je začala prodávat za necelých 150 liber (4140 korun).

Hodinky dokáží určit polohu s přesností tří metrů a permanentně ji vysílají na specializovaný server, který ji vzápětí převede do map Googlu. Rodičům tedy stačí hodinky ratolesti připnout a na počítači sledovat, kde se jejich dítě nachází.

Výrobce myslel i na to, že by si děti mohly hodinky sundat a někde je odložit. V tom případě se o tom rodiče záhy dozvědí prostřednictvím zprávy SMS, kterou o tom hodinky odešlou. Stejně tak se rodiče dozvědí, že dítě překročilo hranici zóny pohybu, kterou mu určili a poté její souřadnice zadali do počítače. Povolené zóny pohybu lze naprogramovat na určitou dobu, například když je dítě ve škole.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

V uzavřených prostorách, kde GSM systém není funkční, začnou hodinky zaměřovat polohu alespoň z převaděčů mobilních operátorů. Není to tak přesné, ale pro dané účely i to bohatě stačí.

Baterie v hodinkách vydrží sto hodin a je možné ji dobíjet. Za možnost sledovat pohyb hodinek na internetu je třeba platit měsíční paušál.

Výrobce: Děti budou mít víc svobody

Steve Salmon, jeden z tvůrců hodinek, serveru MailOnline řekl: „Ztratit dítě z dohledu může být dílem okamžiku. Následuje panika a strach. Naše hodinky poskytnou rodičům více klidu a dětem v podstatě více svobody.“

Michele Elliott, ředitel britské nadace Kidscape, s něčím takovým nesouhlasí. „Je snad náš svět tak nebezpečný, aby rodiče museli sledovat děti na každém kroku?“ ptá se.

Na podobném principu jako tyto hodinky fungují elektronické náramky, které se v některých zemí připínají na kotník lidem odsouzeným k domácímu vězení.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu