OČISTNÉ PROCESY SÍLÍ - PLANETA ZEMĚ SE OČIŠŤUJE OD HRUBOVIBRAČNÍCH ENERGIÍ

Severní ledový oceán brzy bude v létě bez ledu, varuje vědec

15.10.2009

Severní ledový oceán by do deseti let mohl být v létě téměř bez ledu, takže by ho bez problémů mohly křižovat lodě. Uvedl to přední odborník na problematiku na Cambridgeské univerzitě Peter Wadhams, citovaný stanicí BBC.

„Je to jako když člověk zvedá příkrov ze severu planety,“ řekl Wadhams, který arktický led studuje od šedesátých let a nedávno se účastnil expedice, která zkoumala 435 kilometrů ledu. Výzkumníci zjistili, že průměrná tloušťka ledových ker je pouhých 1,8 metru, což je typická tloušťka ledu vytvořeného teprve minulou zimu, u něhož je pravděpodobnost, že příští léto roztaje.

Expedice na trase severně od Kanady očekávala přechod přes několikaletý led. Tam, kde jsou kry spojené ledem, je jejich průměrná tloušťka 4,8 metru.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Z dat o rozloze a tloušťce ledu v jednotlivých sezónách, teplotních a povětrnostních změnách, ale hlavně složení ledu podle Wadhamse vyplývá, že Severní ledový oceán bude do 20 let v létě bez ledu, přičemž většina zmizí během 10 let.

„Znamená to, že v létě budete moct oceán křižovat jako otevřené moře,“ podotkl s tím, že jednou z krátkodobých výhod budou kratší lodní trasy a snadnější přístup k novým ložiskům ropy a plynu. Z dlouhodobého hlediska to ale podle něj urychlí oteplování povrchu Země, změnu proudění mořských a větrných proudů a bude to mít nepředvídatelné dopady na ekosystémy.

Wadhamse doplnil vedoucí expedicí a zkušený polárník Pen Hadow. Řekl, že expedice nasbírala data, která neposkytly satelity ani ponorky. Byl prý šokován náhledem na budoucí, odlišnou podobu Země.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu