PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Co čeká Česko, jestli zkrachuje Kodaň: Vedra, vyschlé studně i povodně

8.12.2009

Podle vlády se Češi kvůli oteplování musí připravit na letní vedra i více jedlí v lesích.

Prezident Václav Klaus, kterému právě vyšla v Dánsku kniha Modrá, nikoli zelená planeta, by zřejmě nesouhlasil, ale klimatické změny doléhají i na Českou republiku. Vláda dokonce minulý týden přijala nástin strategie, jak globálnímu oteplování čelit.

Před kodaňskou konferencí ministerstvo životního prostředí také zveřejnilo, jak by teoreticky Česko mohlo do roku 2020 snížit emise skleníkových plynů. Podle aktualizovaného plánu na ochranu přírody by to mohlo být až o 40 procent. "Možné to je, ale musí se pro to něco udělat, a je otázka, jestli se to podaří," krčí rameny nad plánem ministra Jana Dusíka ekolog a senátor za občanské demokraty Bedřich Moldan.

Světlejší silnice

Co tedy potká v důsledku zvyšujících se teplot Českou republiku? Podle ministerstva životního prostředí se Češi musí připravit na to, že bude přibývat parných letních dnů, při nichž je pobyt ve městech velmi nepříjemný. Řešením by mělo být budování parků nebo nahrazování černého asfaltu na silnících světlejším povrchem. Vedra také povedou k vysychání povrchových a podpovrchových vod v zastavěné krajině.

Nárazově bude zase na některých místech vody až moc - s klimatickými změnami jdou totiž ruku v ruce bleskové povodně. Aspoň v českých zeměpisných šířkách. A také poklesne atraktivita některých vodních nádrží, protože kvůli vysokým teplotám se v nich vyrojí více sinic.

Delší léto může mít na druhou stranu i pozitivní dopady: prodlouží se vegetační období rostlin, a tak zemědělce čekají lepší sklizně. Vláda ovšem ve svém dokumentu, který teď budou jednotlivá ministerstva pilovat, dodává, že bude nutné "postupné zvyšování nároků na ekologicky šetrné obhospodařování zemědělské půdy".

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Důraz na ekologii bude nutný i ve stavebnictví a architektuře. Jak poroste rtuť v teploměru v červenci a srpnu a zároveň se zima změní z mrazivé na vlhkou, doplatí na to tradičně konstruované, cihlové domy. "Narušení konstrukce, snížení hodnoty budov, zkrácení jejich životnosti," varuje zpráva. A dodává, že na vesnicích musí začít vyrůstat víc pasivních a nízkoenergetických příbytků s fotovoltaickými neboli solárními panely na střechách.

Pryč se smrky

Změnit by se měly nejen obce, ale také lesy, protože ty jsou plné smrků, což, jak uvádí ministerstvo životního prostředí, není dobře. "Smrkové monokultury nejsou stabilní ekosystémy," stojí v sumáři s tím, že se musí začít vysazovat hlavně smíšené lesy listnáčů a jedlí.

Změny, kterými projdou české lesy, hory zbavené sněhu a rybníky vykvetlé do zelena, zasáhnou i cestovní ruch. "Je pravděpodobné, že za atraktivní cíle budou považovány oblasti, které dosud nebyly vystaveny výrazné návštěvnosti."

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu