PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Děti i dospělí na Ostravsku trpí 'otravou vzduchem'

10.2.2010

OSTRAVA - Otrava vzduchem. Tak stručně popisuje ostravská dětská lékařka Eva Schallerová problém, který jí do ordinace přivádí nejvíce pacientů. Čísla vyjadřující obsah polétavého prachu v ovzduší na severní Moravě a ve Slezsku varovně blikají: už týden za sebou překračují mnohokrát limity. A v ordinaci doktorky Schallerové je stále plno.

U kojenců se objevuje zápal plic, školáci bojují s dusivým kašlem. Krajský úřad doporučil omezit vycházky, a to především seniorům, chronicky nemocným lidem, a hlavně dětem. Meteorologové nám ale dávají naději: ve čtvrtek by se situace mohla mírně zlepšit.

Mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková přesto opakuje výzvu lidem, kteří topí ve vlastních kamnech, aby minimalizovali množství vypouštěných škodlivin. Podílejí se na současné situaci až z třetiny, tvrdí krajští politici. Chtějí proto po poslancích, aby České inspekci životního prostředí umožnili vstup do konkrétních domů a kontrolu kamen a používaného paliva.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Odborníci zpochybňují, že se lidé na znečištění podílejí stejně jako giganti Mittal či ČEZ. Podle Jana Šrytra z Ekologického právního servisu například studie potvrdila, že u polétavého prachu v Ostravě-Radvanicích a Bartovicích padá na vrub Mittalu 40 až 60 procent.

Dopady opět zhoršeného ovzduší na zdravotní stav obyvatel zkoumají i vědci. Zástupci Akademie věd například dávají zástupcům vybraných měst měřicí přístroje, aby zjistili, v jakém prostředí se pohybují. "Jak to teď vypadá na severní Moravě, to je podcenění situace, která se táhne celá léta," poznamenal Radim Šrám z Akademie věd.

Problémy se smogem mají i další města, mimo jiné Hradec Králové, Liberec, Praha, Přerov a Jeseník.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu