PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Sběr dat o užívání léků může sloužit k fízlování pacientů, varují odpůrci

11.3.2010

Poslanci rozhodují o rozporuplné novele zákona o léčivech.

Horkou novelou zákona o léčivech se na stávající schůzi zabývají poslanci. Norma by měla zabránit zneužívání léků, z kterých lze vyrábět drogy. Podle novely by lékárny hlásily vydané léky do centrálního úložiště dat, které spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Úložiště už je vybudováno, ale nevyužívá se, protože Úřad pro ochranu osobních údajů loni v říjnu nařídil údaje o pacientech zničit. Požadoval úpravy toho, kdo smí s daty zacházet.

Odpůrci uložiště upozorňují na to, že narušuje ochranu soukromí a hrozí zneužití dat k marketingovým aktivitám. Komory lékařů a lékárníků vyzvaly poslance, aby normu odmítli.

"Odmítáme se podílet na tvorbě databáze citlivých osobních údajů, které mají být shromažďovány bez vědomí a souhlasu pacientů, a to za situace, kdy není zajištěna ochrana před jejich zneužitím," řekl prezident lékárníků Stanislav Havlíček.

Za pravdu mu dává i názor Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ten se podle posledního vyjádření domnívá, že novela stále dostatečně nerespektuje ochranu osobních údajů a je nešetrná k soukromí pacientů, lékařů i lékárníků.

"Pokud jsou údaje vykazovány z farmakoekonomického pohledu, nikoli identifikací jednotlivých osob, tak je to nepochybně správně. Jinak údaje o pacientech jsou v anonymizované podobě," brání uložiště náměstek ministryně zdravotnictví Martin Plíšek. Zdůraznil, že informace o konkrétním pacientovi jsou dostupné vždy jen s jeho souhlasem.

V úložišti podle ministerstva a SÚKL budou tři oddělené databáze - léků na papírový recept, na elektronický recept a léků, u nichž hrozí zneužití na drogovém trhu. Samostatně a zaklíčována jsou data pacienta, vše je prý zajištěno podobně jako v bankách. Pacientova data se propojí s údaji o vydaných lécích jen v případě, že požádá o zřízení lékového záznamu. Do něj smí nahlížet lékař či lékárník jen se svolením pacienta, oba mají samostatné přístupové kódy.

"Navíc jsou data zpracována státním úřadem a novela říká, že jiné subjekty nemají do databáze přístup a že údaje musejí být zpracovány pouze k účelům, které zákon stanoví," řekl Plíšek. Pokud by se někdo chtěl dostat k údajům neoprávněně, hrozí mu sankce. V systému lze zjistit, kdo do dat nahlédl, což například v bankovních domech není.

Mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková uvedla, že zákon musí vždy jasně vymezit, k jakým konkrétním činnostem mohou být osobní údaje občanů využity, a "nesetrvat na obecných a mlhavých pravidlech".

Vznik uložiště kritizuje i bývalý šéf odboru farmacie za ministra Julínka (ODS) Pavel Šroub, podle kterého evidence léčiv obsahujících pseudoefedrin představuje pouze nepatrný zlomek pořizovaných dat.

Není podle něho zřejmé, proč se najednou nesystematicky vyjímá jediná součást zdravotní dokumentace pacienta, postátňuje se a nevratně vyděluje od ostatních údajů, bez ohledu na mínění a názor pacientů i odborníků, často i proti jejich vůli.

"Vůbec nevzniká vlna odporu proti faktu, že pacient bude permanentně fízlován bdělým státem, aniž by byl zřejmý naprosto neprůstřelný důvod, proč tak stát činit musí," díví se Šroub, podle kterého by se v případě schválení zcela jistě objevila poptávka po citlivých datech.

Rozporuplná novela se ale může zaseknout ve sněmovně. Poslanec ODS Boris Šťastný si myslí, že se do voleb stejně nestihne schválit.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu