PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Zrušení vinět neprošlo. „Ďábelská krabička firmy Kapsch“ bude od ledna

16.3.2010

Elektronické viněty nahradí papírové dálniční známky s velkou pravděpodobností už od ledna příštího roku. Poslanci odmítli poslanecký návrh, který chtěl tuto novinku zrušit. S "ďábelskou krabičkou", jak viněty nazval poslanec ODS Libor Ježek, se tak počítá od roku 2011.

Ministerstvo dopravy o zavedení vinět už jedná s provozovatelem mýtného systému firmou Kapsch, která by měla novou technologii připravit.

"V tuto chvíli musíme začít pracovat na přípravě elektronických vinět. Už jsme oslovili firmu Kapsch, protože viněty by byly součástí mýtného systému," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

"V tuhle chvíli není žádný jiný návrh, který by zavedení vinět rušil," dodal Hanzelka.

Elektronické dálniční známky budou časově zpoplatněny na deset dnů, měsíc nebo kalendářní rok. Počítá se, že by nový systém měl umožnit i platby mýtného na kilometr.

Kritici: Viněty jsou drahé

Zavedení novinky schválili poslanci minulý rok, v prosinci ale skupina poslanců připravila novelu, která měla viněty zrušit. Kritici poukazovali mimo jiné na to, že soutěž na viněty může vyhrát prakticky jen provozovatel mýtného pro nákladní vozidla Kapsch.

"Povede to k větší závislosti na jednom dodavateli a zvýšení cen," napsala dříve MF DNES expertní skupina ministra dopravy. (viz. předchozí článek)

Za papírové dálniční kupony ministerstvo ročně zaplatí kolem tří set milionů korun, stát na nich vybere kolem dvou až tří miliard ročně. Naopak Kapsch ve své studii předpokládá, že by roční provoz vinět stál kolem 800 milionů korun.

Pod zákonem na zrušení vinět jsou podepsaní poslanci ČSSD, KSČM i jeden poslanec ODS. Spojuje je členství ve sněmovním kontrolním výboru. Poslanec ODS Libor Ježek se problematikou elektronických vinět zabýval a dospěl k závěru, že jsou neefektivní, nehospodárné a neúčelné.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu