PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Facebook má problém. Málo chrání osobní data

FACEBOOK JE V ROCE 2010 NEJVĚTŠÍ SOCIÁLNÍ SÍTÍ SVĚTA A NEJSOU V NÍ NIJAK CHRÁNĚNA OSOBNÍ DATA DOBROVOLNÝCH ÚČASTNÍKŮ

13. 4. 2010

Facebook v prosinci zavedl automatické sdílení osobních dat. Brusel varuje, že přijme opatření, která zamezí šíření citlivých údajů.

Regulátoři po celém světě řeší otázku, jak naložit se sociální sítí Facebook, která se za pouhých pět let stala internetovým fenoménem. Facebook, který původně sloužil pouze studentům Harvardovy univerzity, se dnes může chlubit čtyřmi sty miliony aktivních uživatelů a je největší sociální sítí na světě.

Rychle rostoucí zájem o Facebook přiměl regulátory podrobně se zabývat otázkou ochrany soukromých dat. Řada z nich se s obavami ptá, kam až může celá situace dojít.

Všechny sociální sítě, včetně You Tube a Buzz, které provozuje společnost Google, vyvolaly rozporuplné reakce na to, jak chrání osobní údaje uživatelů.

Celá diskuse se vyhrotila v prosinci, kdy Facebook přišel se změnou. Osobní údaje uživatelů začaly být zveřejňovány automaticky, pokud si uživatel svou stránku nepřednastaví jinak. Minulý měsíc pak Facebook přišel s plánem, aby citlivé údaje sdílely i jiné webové stránky.

"Facebook se ocitl pod drobnohledem regulátorů," říká Marc Rotenberg, prezident organizace Electronic Privacy Information Centre. "Z toho, co Facebook nyní dělá, není nic, co by nevyvolalo debatu o porušování soukromí uživatelů. Proto Facebook neunikl pozornosti regulačních úřadů ze Spojených států a z Evropy," dodává. Zákonodárci ale prozatím pozastavili přípravu legislativy, která by neřízenému sdílení osobních údajů zabránila.

Lepší zacílení reklamy

Samotný Facebook se na jedné straně snaží, aby bylo stále více informací automaticky zveřejňováno, na straně druhé ale na uživatele vyvíjí tlak, aby své citlivé údaje více kontrolovali.

Například pokud uživatel vkládá na svou stránku nové fotografie, může se rozhodnout, zda je chce sdílet s jednou osobou, se skupinou lidí nebo s celým webem.

Snaha Facebooku o co nejširší sdílení informací je pochopitelná. Veřejně přístupné údaje totiž přispívají k lepšímu zacílení reklamy. "Facebook jedná v rámci svých nejlepších finančních zájmů," říká Augie Ray, analytik společnosti Forrester Research.

Německým a švýcarským úřadům pro ochranu osobních údajů se nelíbí, že jsou na Facebook vkládány fotky a informace o lidech, kteří o tom nemají nejmenší tušení a k ničemu takovému nedali svolení.

Podle představitelů obou evropských zemí by mohlo být zveřejňování fotografií bez souhlasu lidí na nich zobrazených nelegální a Facebook by v budoucnu mohl být donucen, aby lidi na fotografiích kontaktoval a požádal je o souhlas se zveřejněním.

Brusel již dříve uvedl, že ochrana soukromých dat je jedním z klíčových témat jeho současné agendy. Eurokomisařka Viviane Redingová sociální sítě varovala, že nebude váhat s přípravou legislativy, která zabrání šíření citlivých osobních údajů, pokud se o to nebudou snažit samotní provozovatelé sociálních sítí.

Ochrana dat je priorita

Podobnému tlaku čelí Facebook také ve Spojených státech. Americká Federální obchodní komise (FTC) se nyní zabývá tím, jak kvůli technologiím mizí ještě donedávna zcela jasná hranice mezi soukromou a veřejnou informací.

"Ochrana soukromých informací je nejvyšší priorita," uvedla Pamela Jones Harbourová, jedna z komisařek FTC. "Bohužel, většina společností, které uživatelé vnímají jako lídry trhu, si toto nebere příliš k srdci," dodala.

Automatické zveřejňování osobních údajů, které Facebook zavedl v prosinci, vyvolalo vlnu nevole ve Spojených státech a také v Kanadě. Podle FTC zašel Facebook již příliš daleko.

Richard Allen, šéf firemní politiky Facebooku pro Evropu, naopak vyjádřil své obavy, aby nové zákony vývoj nových technologií v době jejich největšího rozkvětu nezbrzdily.

"V tak rychlém vývoji by mohla i ta nejpřísnější regulace brzy zastarat a nedosáhla by toho, co by regulátoři očekávali," říká Allen. "Lidé mají sociální sítě rádi. Vítají sdílení informací či fotografií s ostatními uživateli. Prudký nárůst obliby Facebooku je toho důkazem," dodává.

Zákonodárci by podle Allena měli spíše ponechat kontrolu nad osobními údaji v rukou samotných uživatelů sociální sítě a nenařizovat Facebooku prostřednictvím nových zákonů co by měl, nebo neměl dělat.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu