PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Brusel: Rozpočet každé členské země nejdřív schválíme my a až pak poslanci

16. 4. 2010

Evropská komise by mohla již v květnu navrhnout, aby mohla schvalovat rozpočty členských států. Experti nicméně očekávají, že takový návrh se setká s odporem.

Evropská komise by mohla v budoucnosti schvalovat rozpočty členských států eurozóny ještě předtím, než o nich budou hlasovat národní parlamenty. Podle internetového serveru EUobserver to na jedné z konferencí v Bruselu řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn. Toto pravidlo by komise mohla navrhnout již v květnu, kdy má představit návrh na zpřísnění rozpočtových pravidel v EU a eurozóně.

"Měli bychom využít první měsíce roku, řekněme leden až červenec, abychom získali návrhy státních rozpočtů," řekl Rehn. Podle něj by nešlo jen o základní rysy rozpočtu, ale o jeho komplexní návrh. Ten by pak posoudila komise a poté i euroskupina, tedy ministři hospodářství a financí eurozóny. Až po této proceduře by se rozpočet dostal k projednávání v národním parlamentu.

"Je jasné, že nás čeká vážná diskuse o institucionálních i procesních fiskálních pravidlech eurozóny. V tuto chvíli však do ni nepatříme, proto se jedná především o záležitost členů měnové unie," reagoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Zároveň upozornil, že žádný podobný konkrétní materiál MF neobdrželo.

Experti čekají odpor členských států

Experti nicméně očekávají, že podobný návrh by se mohl setkat s odporem některých členských států. "V případě některých států by se mohl objevit silný odpor v případě, že jsou národní rozhodnutí přesouvána na úroveň EU," řekl internetovému serveru Fabian Zuleeg, hlavní ekonomický analytik bruselského think tanku European Policy Centre. Podle něj by se navíc mohly objevit i legislativní problémy v zemích jako je například Německo.

Diskuse o zpřísnění rozpočtových pravidel se rozvinula po odhalení problémů Řecka, které silné zadlužení přivedlo až na pokraj bankrotu. Postupem času se navíc ukázalo, že Řekové dlouhodobě falšují statistiky státního hospodaření; ekonomové se obávají, že kolaps Řecka by mohl ohrozit stabilitu celé eurozóny.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu