PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Pražští lídři chtějí měnit podmínky Opencard. Zůstanou platit kupóny?

PŘECHOD NA PRAŽSKOU OPENCARD NESMÍ BÝT RYCHLÝ - TO JE NEPOPULÁRNÍ, ALE POMALEJŠÍ, RAFINOVANĚJŠÍ, VÍC MANIPULOVANÝ, ABY SE LIDÉ SAMI OCHOTNĚ A RÁDI (SYSTÉM JE POPULÁRNÍ) CHYTILI DO SMYČKY PEKELNÝCH JEŠTĚRŮ. JEŠTĚ BUDOU ZÍRAT, CO SE S NIMI BUDE DÍT !

30. 9. 2010

Jen dva týdny před volbami se kandidáti na primátora předhánějí ve slibech, jak obyvatelům hlavního města cestování hromadnou dopravou co nejvíce usnadnit.

Mimořádně nepopulární Opencard bude pro Pražany užívající MHD od poloviny listopadu prakticky povinná. Tradiční papírové kupony mají vymizet a jedinou alternativou ke kartě Pražana tak bude štípání lístků, které však cestující vyjde oproti časovým kuponům o mnoho dráž.

A uchazeči o křeslo na pražské radnici to moc dobře vědí. Ve svých předvolebních slibech se proto zabývají také otázkou zachování papírových kupónů.

"Možnost kuponových jízdenek bych chtěla vrátit. Přece nemůžete lidi nutit, aby měli něco, co ani nechtějí," říká v rozhovoru pro dnešní HN kandidátka Věcí veřejných Markéta Reedová.

Opencard je k mání ve dvou variantách – dražší a anonymní, nebo levnější a osobní. Kdo chce na MHD ušetřit, musí ale souhlasit s řadou nepříjemných smluvních podmínek. Firma Haguess může například vyhlásit "situaci okamžité reakce" a jednostranně bez náhrady zablokovat všechny služby s kartou spojené, a to na dobu neurčitou.

Zákazník zároveň musí podepsat souhlas s archivací osobních údajů ještě pět let poté, co lidé kartu přestanou používat. K jejich datům bude mít přístup několik do projektu zapojených soukromých firem v čele s Haguess.

Nejvíce stop za sebou zanechají ti, kteří chtějí kartu používat pro placení v parkovacích automatech. Haguess si o nich bude archivovat nejen jméno a adresu, ale i číslo bankovního účtu a údaje o tom, kde, kdy, v kolik a za kolik v Praze parkovali.

Kvůli těmto okolnostem nad projektem zdvihá obočí i největší favorit komunálních voleb, lídr TOP 09 Zdeněk Tůma. "Nelíbí se mi, že je ten přechod na Opencard vynucován takto rychle a za těchto nestandardních podmínek," říká. Podle něj by se na nestandardní podmínky smlouvy měl podívat Úřad na ochranu osobních údajů.

S posunem k bezhotovostním platbám ale Tůma v principu souhlasí a nechce se pouštět do odhadů, zda bude možné podmínky změnit během krátké doby po volbách. Nový magistrát by totiž ke změně musel dotlačit vedení Dopravního podniku.

Alternativa je jen prázdný populismus

Možnost zachování papírových kupónů podporuje ČSSD. "Pokud to nebude ekonomicky nevýhodné, podporoval bych myšlenku, aby oba dva systémy zůstaly rovnocenné," říká kandidát na primátora za sociální demokracii Jiří Dienstbier ml. Ani podle něj ale není v pořádku, že provozovatel si vymiňuje rozsáhlá práva na osobní údaje.

Jediný, kdo tak projekt Opencard hájí bez výjimky, je vládnoucí ODS. "Udržování obou sytémů, tedy papírového i elektronického, je naprosto nesystémovým řešením," sdělil HN lídr občanských demokratů Bohuslav Svoboda. Možnost, aby cestující měli alternativu vůči kartě Pražana, označil za "prázdný populismus".

"Nechápu současný stav jako donucování některých Pražanů k pořizování Opencard, ale jako myšlenku, která přichází s moderním nástrojem pro poskytování městských služeb," tvrdí Svoboda.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu