PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Po stopách hraček z Číny: Tady vyrobili vašeho oblíbeného plyšáka

OTROCTVÍ V ČÍNĚ ODPOVÍDÁ NEGATIVNÍMU STAVŮ LIDÍ

27. 10. 2010

Větráky pracují na plno, na pět set dělníků v maskách se soustředí na lakování hraček. "Jestli si na něco postěžují, pak je to nedostatek šancí pracovat déle," tvrdí průvodce. Nevládní organizace ale upozorňují, že v mnoha továrnách jsou podmínky daleko horší.

Zprvu letmý pohled z ulice, sledujete moderní továrnu, jakých jsou po Evropě tisíce. Přízemní vrátnice, prosklené průčelí, upravený park. Nad tím vším čínská vlajka. Jdete dál, podlahy se jen lesknou.

Čínská společnost Jetta, sídlící asi dvě hodiny autobusem od města Šen-Čen u hranic s Hongkongem, vyrábí hračky pro dodavatele světoznámých jmen, jako jsou Lego či Mattel.

Šetřete energií!

U recepce vám ukážou showroom, kde jsou nejzajímavější z plyšáků a panenek, které za pár týdnů budou rozbalovat děti z celého světa. Nestačíte zírat. Důmyslní roboti, známý Batman i panenka Barbie.

Čínskou specialitou je plyšový medvídek panda. Pro zvídavější školáky globus, kde stisknete příslušnou zemi a zazní encyklopedický výklad i melodie, v českém případě Smetanova Vltava.

"Naše hračky putují do desítek zemí světa," říká John Kuang, uhlazený čínský manažer. Ukazuje ke schodům do výrobních hal.

V sálech, kde podle průvodců sedí až 500 lidí, sedí dělníci dokonale soustředění na momentální úkol. Tak třeba lakování hraček se děje ručně, dělníci musí nosit ochranné masky. Větráky pracují naplno.

Je to tak ale vždycky? Těžko říct. Sálu každopádně dominuje obrovské žlutočervené heslo, které mluví o potřebě šetřit energií. Tady si nikdo návštěvníků nevšímá. Příchozí nesmí s dělníky mluvit. Na výrobu platí pevné normy, které je třeba splnit. Prodlevy se tu netrpí.

Daleko od rodin

Manažer John Kuang ovšem zdůrazňuje, že dělníci neplatí za neplnění úkolů přehnané pokuty. Na případné stížnosti prý navíc mají horkou linku.

"Jestli si na něco postěžují, pak je to nedostatek šancí pracovat déle," tvrdí Kuang.

Debby Chanová z hongkongské studentské asociace SACOM se tomu usmívá. Dělníci jsou podle ní motivovaní k přesčasům, ale jen proto, že jejich práce není dostatečně ohodnocena. Odměna dělníků tvoří jen zlomek výsledné ceny produktu. V časech odeznívající krize chybí chuť zvyšovat mzdy. Továrny v provincii Kuang-tung lákají dělníky ze západu Číny, kteří sem putují s vidinou dobrého výdělku. Často zůstávají celý rok, odloučeni od rodin.

Průvodce vám pohotově ukáže prosklené nástěnky s novinami z čínských provincií - tak mají dělníci zprostředkován kontakt s domovem. Mají zde i počítače, na nichž prý smějí i na internet.

Podvedení auditoři

O kus dál ale kazí dojem ubikace, kde se spí na malém prostoru po osmi. Z továrny Jetta přesto nevychází návštěvník s úplně špatným pocitem. Jenže: podobných podniků, které by ochotně otevíraly dveře zahraničním návštěvám, mezi čínskými výrobci hraček moc nenajdete. Podmínky jinde jsou totiž o poznání horší.

Nedávná kritická zpráva SACOM zmiňuje dvě jihočínské továrny na hračky, Tiany Toys a Wai Shing. Vedení továren sídlí v Hongkongu, obě prošly certifikačním procesem CARE, který zajišťuje mezinárodní svaz výrobců hraček ICTI.

Získání certifikátu by mělo zaručovat, že obě továrny souhlasí se závazky, které obsahují obvyklé pracovně právní závazky.

Čína má například zavedenu minimální mzdu. Třeba v Šen-Čenu činí minimální měsíční mzda 1100 jüanů (2860 korun). V jiných provinciích jsou ale limity jiné.

Problém je v tom, že továrny minimální mzdu nedodržují. Navíc chybí platné smlouvy, nedostatečná je ochrana zdraví.

"V obou zmíněných továrnách byli auditoři podváděni," říká Debby Chanová.

Co s tím? Debby Chanová radí spotřebitelům, aby se víc zajímali o to, jak vypadá továrna, v níž vyrobili jejich oblíbeného medvídka.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz universe-people.com cosmic-people.com angels-light.org
angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org all-the-world-downloads.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu andjeli-neba.com.hr
anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl ingerii-cerului.ro
cennetin-melekleri.web.tr