PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Desítky miliónů chytrých telefonů v sobě ukrývají špionský program

5. prosince 2011

Drahé Blackberry, legendární iPhone, ale i další chytré telefony s operačními systémy Android a Symbian slouží jako skrytí špioni, pokud je na nich umístěn program firmy Carrier IQ. Upozornil na to mobilní vývojář Trevor Eckhart, podle kterého se problém může týkat až 140 miliónů telefonů.

Program od Carrier IQ Eckhart našel ve svém telefonu s operačním systémem Android úplnou náhodou, když prohlížel nainstalované aplikace. Protože si nepamatoval, že by software s tímto názvem do mobilu instaloval, snažil se dopátrat, od jakého je výrobce a co přesně dělá.

Podrobnou analýzou zjistil, že tento program funguje jako špión výhradně na přístrojích, které operátoři „vylepšují“ svými aplikacemi (tzv. brandovaný přístroj). Na server Youtube umístil video, které ukazuje, že Carrier IQ zachycuje všechna zmáčknutí kláves, veškeré internetové aktivity i odesílání dat, i když k tomu majitel nedal svolení.

"Shromažďujeme jen operační informace." --zástupci společnosti Carrier IQ.

Aplikace od Carrier IQ tak dostává informace o příkazech dříve než programy, jimž jsou určeny. Zachytí to, co se v telefonu napíše, ještě než to uvidí uživatel na obrazovce. Zjišťuje místo, kde se uživatel nachází. Zachytí dokonce i text psaný pod ochranou protokolu SSL.

S výsledky se Eckhart obrátil na profesora Paula Ohma z University of Colorado Law School, bývalého žalobce amerického ministerstva spravedlnosti. Ohm upozornil, že i když si provozovatelé mobilních sítí vyhrazují právo stahovat údaje o používání přístrojů, aktivity programu od Carrier IQ přesahují všechny meze a dávají lidem právo žádat vysoká odškodnění nejen od této firmy, ale i od těch, kdo využívají její služby.

Firma se chlubí, že její program pracuje na 140 miliónech chytrých telefonů. Najdeme jej u Nokií, Samsungů i dalších mobilů. Carrier IQ tvrdí, že shromažďuje jen „operační informace“ pro potřeby telefonních firem. Špion však funguje, i když člověk nepoužívá sítě mobilních operátorů a pracuje přes WiFi.

Výrobci dávají od programu ruce pryč

Výrobci telefonů nyní ujišťují, že program Carrier IQ buď nikdy nepoužívali, nebo že od něj už ustupují. To tvrdí i společnost Apple.

„Podporu Carrier IQ jsme zastavili na většině našich přístrojů, ke kompletnímu odstranění dojde hned při první nadcházející aktualizaci mobilního operačního systému iOS. Nikdy jsme nezaznamenávali stisky kláves nebo osobní data našich zákazníků a ani to nemáme v úmyslu,“ uvedli zástupci společnosti Apple v tiskovém prohlášení.

Společnost Apple musela čelit skandálu se špehováním uživatelů už letos v létě, kdy se ukázalo, že iPady a iPhony uchovávají detailní informace o pohybu uživatele. Tehdy se však data z přístrojů nikam neodesílala a Apple k nim neměl přístup.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr