PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Kamery sledují už i malé děti ve školkách


5.4.2007

V České republice to může v budoucnu vypadat jako v Orwellově zemi Velkého bratra. Sledovací kamerové systémy jsou totiž téměř všude a velký boom zažívají už také ve školách, a co je zarážející, dokonce i v mateřských školkách.

"Vychováme si tak novou generaci, která bude určitě mít zvláštní a jiné pocity svobody, než jsme měli my. Považuji to za alarmující a nepřípustné, protože základním prvkem civilizace je právo na soukromí. A ty děti vlastně ho už od samého dětství nemají," řekl Právu ředitel Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Igor Němec.

Pracovníci tohoto úřadu ve středu informovali o zvyšujícím se používání kamer ve školách. "Loni podalo na náš úřad registrační oznámení o kamerovém systému 26 školských zařízení, za první čtvrtletí letošního roku už jich bylo asi 50, tedy dvojnásobek. Mezi všemi těmito ústavy je i pět mateřských školek," upřesnil David Burian z oddělení registračních činností. Burian se zmínil, že "nejaktivnější" ohledně kamer jsou školy v Královéhradeckém kraji.

Jak Právo zjistilo, mezi pěticí školek jsou tři (Bělotín, Hradec Králové a Praha-Červený vrch), které patří do komplexu i základních škol. Zbylé dvě, opět v Hradci Králové a také v Klášterci nad Ohří, fungují jako samostatné mateřské školky.

"Nemáme kamerový systém ještě spuštěn. Budeme napojeni na městskou policii. Uvnitř školky v žádném případě kamery nepoužíváme, míří na vchod, do zahrady a na hřiště, navíc nelze vidět do obličeje, ale jen siluety," uvedla ředitelka MŠ Čtyřlístek v Hradci Králové.

Kamery kvůli šikaně?
Školy často tvrdí, že kamery instalují do svých prostor kvůli zlodějům a také pro stále rostoucí počet případů šikany mezi dětmi. "Neděje se to správně. Kamerové systémy jsou v řadě případů instalovány k nějakému účelu, ale ten účel nenaplní. U šikany, kde chtějí sledovat, zda k ní nedochází, dosáhnou jedině toho, že budou monitorovat řadu jiných žáků a šikana se přesune jinam mimo kamerový záběr," myslí si Němec.

Podle Buriana je ale také třeba rozlišit používání kamer v průběhu vyučování a mimo něj, kdy kamery mohou pomoci chytit například zloděje. "V takovém případě nám to nevadí, ale pokud kamery šmírují děti během vyučování, na chodbách, v jídelnách či šatnách, tak to skutečně ne," konstatoval Burian.

"Souhlasíme s Úřadem pro ochranu osobních údajů, že děti by si neměly ve školských zařízeních zvykat na permanentní dohled kamer a že nelze pokládat technický prostředek za náhražku pedagogické výuky," reagoval Ondřej Gabriel z ministerstva školství. Úřad ministryně Dany Kuchtové prý rozhodně nedoporučuje školám používat represivní opatření typu instalace kamer do vnitřních prostor.

Šéf ÚOOÚ doplnil, že úřad vede asi deset správních řízení se školami, které používáním kamer porušily zákon na ochranu osobních údajů. Školy se podle něj často registrují až zpětně, protože netušily, že porušují zákon a že musí někde používání kamer hlásit.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu