PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Němci budou moci platit za vlak mobilem


17.3.2007

Hannover - Za jízdu vlakem po Německu se časem bude možná moci zaplatit z mobilního telefonu.

Na veletrhu informačních technologií CeBIT železniční společnost Deutsche Bahn oznámila, že v říjnu zahájí zkušební provoz systému. Spolupracovat při tom bude s operátorem Vodafone a technologickými firmami.

Experiment nazvaný Touch & Travel pokryje veškerou veřejnou dopravu v Berlíně a okolí, ale i železniční spojení mezi Berlínem a Hannoverem.

"Váš telefon se stane vaším digitálním lístkem, a budete tak potřebovat jednu jedinou jízdenku na veškerou veřejnou dopravu," uvádí společná zpráva železnic DB a Vodafonu.

Firmy chtějí, aby se jejich systém stal časem standardem pro Německo a celou Evropu. Systém bude spolupracovat s vybranými modely telefonů od americké Motoroly, které budou mít navíc komunikační bezdrátový čip NFC.

Cestující se zaregistrují po vstupu do autobusu, tramvaje či vlaku, a stejně tak se odhlásí při výstupu z dopravního prostředku. Podrobnosti o jeho pohybu se uchovají na SIM kartě v telefonu a odešlou do počítačové centrály mobilní sítě. Účty za cesty hromadnou dopravou pak bude uživatel platit jednou za měsíc.

Do projektu se zapojily polovodičové firmy NXP, Giesecke & Devrient a Atron. Čipy NFC dodá firma NXP, která byla dříve čipovou divizí nizozemské skupiny Philips.

NFC se v podstatě již stal standardem pro čipy ve veřejné dopravě. Podobné čipy již fungují v mobilních telefonech v Japonsku, Evropa je ale jiný případ. V londýnském metru sice NFC fungují, ale na samostatných kartách. Několik pilotních projektů se sice objevilo, například v Paříži, ve velkém se ale v praxi zatím neuplatnily.

Hlavní výhody platebního systému přes mobil spočívají v tom, že cestující s sebou nemusí nosit samostatnou cestovní kartu a čtecí zařízení na stanicích se nemusí na nic napojovat, čímž se výrazně ušetří výdaje na infrastrukturu, napsala agentura Reuters.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu