PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Senát USA schválil zákon, který ruší víza pro Čechy27.07.2007

Americký Senát v noci na pátek schválil konečný text zákona, který mění pravidla amerického bezvízového režimu. Na jeho základě by Češi mohli časem jezdit do USA bez víz. Přesto však budou ke každé cestě za oceán potřebovat svolení amerických úřadů, podobně jako občané dalších zemí zařazených do bezvízového programu.

WASHINGTON - Sněmovna reprezentantů by mohla o zákonu hlasovat ještě během pátku, nebo příští týden, než se od začátku srpna poslanci rozjedou na prázdniny. Prezident George Bush má pak deset dní na to, aby zákon podepsal, nebo vetoval.

Novým pravidlům bude z nových států Evropské unie zřejmě vyhovovat vedle České republiky už jen Estonsko. Zatím ovšem není jisté, kdy budou víza pro tyto země skutečně zrušena. Zatímco washingtonské zdroje odhadují, že zhruba za rok, české ministerstvo zahraničí varovalo před přílišným optimismem a zmínilo lhůtu dvojnásobnou.

Slovensko či Polsko zřejmě budou muset čekat déle
Zákon posouvá hranici odmítnutých žádostí o víza, která zůstává podmínkou pro zařazení do bezvízového programu, ze tří na deset procent. Čechům americké úřady dosud neudělovaly víza asi v devíti procentech případů, zatímco Slovensko, Polsko a další nové země EU měly tento poměr údajně o mnoho vyšší, na zrušení víz tak zřejmě budou muset čekat déle.

Podle agentury AP se však přepokládalo, že vízový režim by se měl uvolnit především pro země, které se angažovaly v Iráku, tedy hlavně pro Polsko, které mělo na starosti celý sektor.

Prověřovat se bude i bez víz
Pro všechny země s bezvízovým režimem předloha zavádí elektronické ověřování totožnosti lidí chystajících se k návštěvě USA. Cizinci z bezvízových zemí budou nyní muset před každou cestou do USA elektronicky odeslat své osobní údaje americkým úřadům, které jim buď návštěvu povolí, nebo je odkážou na americké velvyslanectví pro další jednání. Za tuto operaci budou muset cizinci hradit poplatek v přepočtu pravděpodobně do 400 korun.

Změna vízové praxe se bude týkat i 27 států, které už bezvízový režim s USA mají. Jde vesměs o západoevropské země, z nových členů EU pak pouze o Slovinsko.

Senát současně odhlasoval uvolnění 3 miliard dolarů na ostrahu hranic s Mexikem, kde se postaví tisíc kilometrů dlouhý plot, a na výcvik 23 tisíc celníků a pohraničníků. Hlavně se však zabývá bezpečnostními opatřeními, která navrhla komise zabývající se útoky z 11. září 2001.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu