OČISTNÉ PROCESY SÍLÍ - PLANETA ZEMĚ SE OČIŠŤUJE OD HRUBOVIBRAČNÍCH ENERGIÍ

Hurikán Dean zasáh Mexiko a oslabil21.08.2007

Hurikán Dean dosáhl nad Karibikem pátého nejvyššího stupně. Přiblížil se k Mexiku rychlostí 257 km/hod. Vichry v karibské oblastí zabily už dvanáct lidí.

Hurikán Dean přes noc na úterý nad teplými vodami Karibiku posílil a na Saffir-Simpsonově škále dosáhl pátého nejvyššího stupně. Dopoledne zasáhl pobřeží Mexika. Poté ale podle očekávání oslabil na třetí stupeň. Rychlost vichrů klesla na 205 km/h.

MEXIKO/KINGSTON/MIAMI - Při Deanově příchodu do Mexika měly přitom vichry, které ho provázely, rychlost až 257 kilometrů za hodinu. Při svém putováním karibskou oblastí zabily už dvanáct lidí.

Oko hurikánu před polednem středoevropského letního času zasáhlo mexické pobřeží na poloostrově Yucatán. Mexické pobřeží bičovaly prudké větry a lijáky. I ve vzdálenějších oblastech byla rychlost větru sto až sto šedesát kilometrů za hodinu. Nárazy větru u oka měly rychlost až 315 kilometrů za hodinu.

Letiště v Cancúnu a Cozumelu na mexickém poloostrově Yucatán, odkud do poslední chvíle startovala letadla s prchajícími turisty, je od rána uzavřeno. Podle místních úřadů se rozhodly pro odjezd dvě třetiny z 60 000 turistů.

Výpadek v těžbě ropy

Evakuováno bylo i přes 14 000 zaměstnanců ropných plošin v Mexickém zálivu, uvedla státní firma Pemex. Představuje to výpadek v těžbě 2,7 miliónu barelů ropy a 73 miliónů krychlových metrů zemního plynu.

Očekává se, že Dean s sebou přinese i přívalové deště. Na Yucatánu, v Belize, Guatemale a Hondurasu by mělo napršet mezi 12 až 25 centimetry, místy ale až půl metru vody, což může přinést "život ohrožující povodně a sesuvy podmáčené zeminy", uvedlo centrum pro hurikány v Miami.

Mexické obavy

Mexický prezident Felipe Calderón, který se v Kanadě účastní schůzky hlav států severoamerické zóny volného obchodu NAFTA, už oznámil, že možná setkání předčasně přeruší a vrátí se do vlasti. "Rozhodl jsem se odříci svou oficiální návštěvu Kanady a osobně řídit akce na ochranu obyvatel v případě katastrofy," uvedl Calderón.

Živel může nejtíživěji postihnout chudé mayské Indiány, kteří bydlí v dřevěných domcích a malých komunitách. "Ano, máme strach. Hodně lidí přišlo kvůli hurikánu Wilma v roce 2005 o práci a cestovní ruch se z toho dodnes ještě plně nevzpamatoval," řekl Pedro Kanche, který pomáhal zabezpečovat okna obchodů v Cancúnu. Hurikán Wilma byl vůbec nejsilnější dosud zaregistrovaná tropická bouře. V Mexiku postihla hlavně Cancún, kde zabila sedm lidí a napáchala škody za 2,6 miliardy dolarů (přes 40 miliard korun)

Na příchod bouře se připravují i v Belize a v Texasu, ačkoli se nečeká, že hurikán plnou silou zasáhne území USA.

Dvanáct obětí

Počet obětí vzrostl poté, co úřady na Jamajce oznámily tři mrtvé. Další dva lidé už předtím zahynuli na Trinidadu a Tobagu, dva pak na Haiti, kde bylo deset lidí zraněno a jeden muž se utopil na Svaté Lucii, když se snažil z rozvodněné řeky vytáhnout krávu. Dvě oběti si hurikán vyžádal také na Dominice, kde matka se synem zemřeli pod sesuvem půdy, a dva obětí hlásí Martinik. Na Jamajce panují obavy z rabování.

Nad Mexickým zálivem může hurikán zase sílit

Podle odborníků by hurikán měl v odpoledních hodinách místního času (pozdě večer SELČ) přeletět Yucatán a v noci dorazit nad záliv Campeche. Nad mexickým zálivem zase může posílit.

Od roku 1886, odkdy se registrují údaje o tropických bouřích formujících se nad Atlantikem, bylo zaregistrováno jenom 28 hurikánů o síle pátého stupně. Z nich pět se zformovalo v roce 2005.

Kvůli Deanovi bylo o den uspíšeno přistání amerického raketoplánu Endeavour, které je naplánováno na úterý 18:32 hodin SELČ.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu