PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Počítač má v Česku osmkrát více lidí než před 15 lety
První osobní počítač IBM PC 5150 nabízel ve srovnání s dnešními přístroji mizivý výkon.

23.11.2007

České domácnosti masivně investovaly do osobních počítačů. Zatímco koncem roku 1992 patřil počítač k vybavení šesti bytů ze sta, dnes má počítač 40 procent domácností, tedy osmkrát více. Uvedl to Český statistický úřad a agentura pro výzkum trhu AISA.

PRAHA - Připojení k internetu bylo v době vzniku samostatné ČR pro tuzemské domácnosti zcela nedostupné, v současnosti má internet třetina z 4,5 miliónu domácností. Vysokorychlostní internet má pak více než čtvrtina domácností.

Podle marketingového manažera společnosti Hewlett-Packard Petra Trešla se před 15 lety v Česku prodávalo zhruba 50krát méně PC než nyní, kdy se jejich celkový odbyt pohybuje kolem 800 000 ročně.

Téměř celý trh patřil klasickým stolním počítačům. "Přenosné notebooky s černobílým displejem měly na trhu zhruba tisícinový podíl a jejich cena se blížila hodnotě slušně vybaveného automobilu," dodal Trešl. Stolní PC stálo kolem 40 000 korun, tedy zhruba osm průměrných platů.

V současnosti je možné PC sestavu s nepoměrně vyšším výkonem pořídit nad hranicí 10 000 korun, tedy za méně než měsíční plat. Cena nejlevnějších notebooků klesla pod 15 000 korun a jejich podíl na prodeji letos přesáhl 50 procent.

Typický počítač devadesátých let

Sestava obsahovala procesor Intel x286, který spolupracoval se dvěma MB operační paměti. Pracovalo se s jednoduchými kancelářskými aplikacemi v systému DOS, jako byly M602, populární textový editor T602 nebo jednoduché účetnictví. Výkonnější PC si poradily i s operačním systémem Windows v tehdejší verzi 3.1.

Typický počítač současnosti

Počítače obsahují čipy od Intelu nebo AMD, které mají dvě a více výpočetních jednotek s frekvencí kolem dvou GHz. Standardem se stává operační paměť s kapacitou 2 GB. Počítače včetně notebooků přehrávají filmy a hudbu, 3D hry, lze si na nich prohlížet fotografie, využívat grafické programy nebo surfovat na internetu. Viz. naše tipy na vhodnou PC sestavu.

Přes výrazný pokrok v informačních technologiích v posledních 15 letech ČR stále zaostává za vyspělými evropskými státy. Například přístup na internet v Nizozemsku, Dánsku nebo Německu mají více než dvě třetiny domácností, což je oproti Česku dvojnásobek.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu