PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Prohledávání osobních počítačů je protiústavní, rozhodl německý soud


27.02.2008

Možnost provádět "razie online" se německým úřadům paradoxně přiblížila, soudí tamní politici poté, co ústavní soud zasáhl proti kontroverznímu zemskému zákonu.

Německý ústavní soud dnes vyhověl stížnostem na zákon spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, který úřadům umožňoval sledování soukromých počítačů prostřednictvím speciálních virů, a prohlásil jej za protiústavní. Podobné narušení soukromí je přípustné jen v případě, že existují "skutečné indicie konkrétního nebezpečí ohrožení důležitého státního zájmu či lidských životů".

Předseda soudu Hans-Jürgen Papier hovořil o přelomovém vzniku "základního práva na zaručení důvěrnosti a integrity informačně-technických systémů".

Ministr vnitra přechází do útoku

Definování mantinelů podobného "sledování online" ovšem podle politiků vládní koalice zároveň znamená jejich ústavní posvěcení. Verdikt tak oslavují i křesťanští demokraté (CDU), kteří dlouhodobě prosazují přijetí podobného zákona na spolkové úrovni kvůli sledování osob podezřelých z teroristické činnosti.

"Počítáme s rychlým zavedením zákona, který prohlídky online umožní. Podobný postup lze samozřejmě použít jen v několika málo důležitých případech, což dnešní rozhodnutí ústavního soudu jasně potvrzuje," řekl serveru spiegel.de ministr vnitra Wolfgang Schäuble. Ten požaduje, aby němečtí kriminalisté mohli po americkém vzoru sledovat i bez soudního povolení nejen uložená data na počítačích podezřelých osob, ale prakticky každé zmáčknutí klávesy na počítači.

Podle listu Die Welt byl příslušný zákon v Severním Porýní-Vestfálsku, které podobnou možnost zakotvilo v zemské legislativě jako první, odmítnut především kvůli vysokému počtu chyb a nepřesností. Úřadům umožňoval sledovat online například elektronickou poštu nebo chaty a prohlížet obsah harddisků.

Podnět k ústavnímu soudu v Karlsruhe podal politik strany Levice, internetová novinářka a trojice právníků, mezi nimiž byl také politik liberálů (FDP) Gerhart Baum.

"Důrazné napomenutí"

Vláda chce na rozhodnutí ústavního soudu podle svého středečního prohlášení reagovat rychlým předložením návrhu zákona v horizontu šesti až osmi týdnů. Schäubleho aktivitu podpořila i ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová, která dříve podpořila stanovisko stěžovatelů ze Severního Porýní-Vestfálska.

"Mám radost, že soudci v Karlsruhe potvrdili moji právní interpretaci, že do vyšetřovacích metod, zasahujících výrazně do ústavních svobod, musejí být zakotveny také záruky na ochranu občanských práv," uvedla Zypriesová.

První reakce německých médiích přesto upozorňují, že středeční verdikt ústavního soudu a jím ukotvená přísná pravidla nepředstavují přímé posvěcení Schäubleho snah. "Jedná se o důrazné napomenutí, nikoli glejt," glosoval list Süddeutsche Zeitung.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu