OČISTNÉ PROCESY SÍLÍ - PLANETA ZEMĚ SE OČIŠŤUJE OD HRUBOVIBRAČNÍCH ENERGIÍ

Krajina Santa Clause se dramaticky proměňuje


14.12.2007

Santa Claus v šortkách a na spřežení taženém velbloudy. Takové představy nemusí být podle agentury AFP vzhledem k postupujícímu zkracování zimy ve finském Laponsku příliš vzdálené.

Santa Claus v šortkách a na spřežení taženém velbloudy. Na takovou představu si podle agentury AFP budou muset lidé začít zvykat, pokud se naplní nejpesimističtější předpovědi klimatologů. Globální oteplování v důsledku klimatických změn totiž začíná být patrné i na severu Evropy.

Každý rok koncem podzimu hledí obyvatelé města Rovaniemi ve finském Laponsku k nebi v naději, že v něm vyčtou známky blížící se bílé zimy.

"Všichni, kdo pracují v turistice, jsou znepokojeni," připouští Jarmo Kariniemi, majitel Úřadu Santa Clause v Rovaniemi, kam ročně cestuje kolem 340.000 návštěvníků z Finska i ciziny.

Stále kratší zima

Letos počátkem prosince nasněžilo dvacet centimetrů, což stačilo právě k tomu, aby lidé vytáhli saně a sněžné skútry. Ale řeky a jezera dosud ledem pokryty nejsou. Turistika přináší finskému Laponsku ročně 200 milionů eur (5,2 miliardy Kč), z toho šedesát procent v zimě.

"Zimní turistická sezona se bude v severských zemích rychle a výrazně zkracovat," předpovídá klimatolog Heikki Tuomenvirta.

Průměrné zimní teploty ve Finsku se podle odhadů zvýší do roku 2050 o tři až šest stupňů. Bude více zimních srážek - jak sněhových, tak dešťových. Sněhová pokrývka, která od listopadu do dubna pokrývá širé laponské pláně, bude podle vědců postupně ustupovat.

Oteplování sice může mít krátkodobé výhody, jako je snížení spotřeby energie, zvýšení výnosnosti v zemědělství či prodloužení letní turistické sezony, ale z dlouhodobého hlediska budou dopady na faunu, floru a místní obyvatelstvo dramatické. Ohrožen je chov sobů, tradiční obor činnosti a hlavní zdroj příjmů pro 70.000 Sámů, původních obyvatel severských zemích a poloostrova Kola v Rusku.

"Loni na severu Ruska teploty náhle stouply z minus 28 stupňů Celsia na nulu. Sněžilo, pak pršelo a najednou teploměr ukazoval minus 40 stupňů. Sobové se nemohli dostat k lišejníkům, což je jejich základní potrava, a bez dokrmování umírali hlady," vysvětluje Bruce Forbes z Arktického institutu v Rovaniemi.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu