PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Nový útok na bankovní účty, podvodníci nasadili i viry


20.3.2008

Podvodníci opět útočí na klienty českých bank. Tentokrát používají metodu tzv. pharmingu, kdy se speciální typ trojského koně snaží dostat z klientů citlivá data k bankovním účtům. Zatím nebyl nikdo okraden. Před dalšími útoky na účty ve čtvrtek varovala Česká spořitelna.

Víme o tom od včerejška a netýká se to jen naší banky,“ upozornila Kristýna Havligerová z České spořitelny.

Pokud je počítač trojským koněm napaden, může se internetbanking chovat nestandardně. Dokonce může požadovat údaje, které běžně k přihlášení nejsou potřeba. Banka připomíná, že pokud se tak stane, uživatel počítače by se měl odhlásit z aplikace a operaci ihned ukončit. Poté by měl kontaktovat klientské centrum banky.

Již v předešlých týdnech Českou republiku zaplavila řada falešných e-mailů, které odkazovaly na stránky tvářící se jako formulář České spořitelny, ve skutečnosti však sloužily podvodníkům k získání přístupových kódů k účtům.

"Zatím nevíme, zda pharming mají na svědomí stejní pachatelé jako sérii předchozích e-mailů,“ dodala Havligerová.

Phishing vs pharming

V obou případech je uživatel přesměrován na stránku, která se tváří jako formulář banky, ale ve skutečnosti slouží podvodníkům k získání přístupových kódů k bankovním účtům. Zatímco phishing lze snadno odhalit zkontrolováním správnosti webové adresy (URL), na níž se stránka nachází, u pharmingu je situace složitější. Zákeřný program, ukrývající se v počítači, totiž umí bez vědomí uživatele automaticky přesměrovat klienta ze stránek jeho banky na podvodný web. Z adresního řádku prohlížeče přitom není poznat, kde se klient vlastně nachází.

Podvodníkům už se phishingem podařilo oklamat několik lidí. Banka eviduje, že z účtů jejích klientů bylo odčerpáno několik desítek tisíc korun. Mezi poškozené patří i třiadvacetiletý mladík z Děčínska. Ten přišel o zhruba pět tisíc korun.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu